حصیر در واقع بافتنی هست که با گیاه گالی یا کلوش و به کمک ابزار بسیار ساده و ابتدایی توسط دست در هم تنیده میشود که کالای حاصل از این هنر , زیر انداز و سفره و انواع کیف های زیبا و انواع سبد و …. میباشد.

حصیربافی در واقع شامل بامبوبافی، مرواربافی، تِرکه بافی، چم بافی و سبد بافی می‌شود. چیغ بافی در زیرشاخه حصیربافی میباشد با این تفاوت که در مراحل بافت علاوه بر الیاف گیاهی از نخ پشمی رنگ شده برای ایجاد نقش و طرح‌های سنتی استفاده می شود.

زنان حصیرباف گیلانhttp://giltiti.ir/#

روش بافتن حصیر در گیلان

حصیر در ابتدا اینگونه بافته میشود که نخ‌های دو لای پنبه محکم بین دو نورد که یکی در بالا به نام سر کار و بعدی به نام پتبند قرار دارند بسته می‌شود و حصیر بافی از چوب پشت بند آغاز میشود. حصیر بافان، گالی (همان گیاه اصلی برای حصیر بافی)را با دست یکی زیر و دیگری را روی نخ تار می‌بافند و پس از بافت هر ردیف حصیر آن را شانه می‌زنند. شانه، تخته‌ای چوبی با تعدادی سوراخ است که نخ‌های تار از میان سوراخ‌ها عبور میکنند.

مواد خام مورد نیاز حصیر بافی

معمولان از ساقه های برنج که معروف به کلوش هست استفاده میشود.از گیاهی هم بنام لی یا گالی برای حصیر بافی استفاده میشود که درقدیم سقف خانه های گیلان را از آن میساختند که مقاوم در برابر آب است.

زنان حصیرباف گیلانی http://giltiti.ir/#

ابزار مورد استفاده برای حصیر بافی

Www.giltiti.ir

برای حصیر بافی در استان گیلان از داره (نوع داس کوچک مخصوص بریدن ساقه برنج) و حصیر شونه (شانه حصیر بافی) و نخ تاب استفاده میشود.

حصیر بافی گیلان

حصیر بافی در گیلان یکی از با قدمت ترین شغلهای مردمان بومی گیلان میباشد. امروزه با وجود آمدن دستگاههای متعدد و ماشینی شدن کالاها,حصیر بافی گیلان نه تنها کم رنگ نشده بلکه روز به روز به طرفداران این محصول زیبا اضافه شده است و استقبال بازار کار بخصوص مدهای روز دنیا باعث شده تا حصیر بافان گیلانی محصولات خود را به سرار جهان صادر کنند.جالب است بدانید حصیر گیلان به کشورهای حوزه خلیج همیشگی فارس و کشورهایی مثل هند و پرتغال و نپال صادر میگردد و در بعصی کشور ها از کیف ها و کلاه های حصیری بافته شده زنان گیلانی در مجله مد خود استفاده میکنند. امیدواریم که سایت گیل تی تی, بتواند سهم کوچکی از ترویج فرهنگ زیبای روستایی را داشته باشد.

خالی از لطف نیست که بدانید محصولات حصیری در شمال و جنوب کشور بیشتر از باقی مناطق بافته میشود و مدل و جنس محصول بافته شده بستگی به نوع گیاهی دارد که در آن منطقه رویش میکند.

امیدوارام که متن بالا مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

برای خرید و دیدن محصولات حصیری زیبا اینجا کلیک کنید.