آبشار لاتون آستارا:

آبشار لاتون در استان زیبای گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا ، شهر لوندویل روستای کومه قرار دارد . ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار ایران بحساب می آید.

علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

در مسیر صعود آبشار تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیبا قرار دارد که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آب خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار وجود دارد. آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری دیده میشود.

جنگل زیبای لاتون

در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان بر میخمریم که تقریباً خالی از سکونت میباشد. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه می‌باشد.

طبیعت اطراف آبشار لاتون

در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

قلعه عجیب وزیبای اسپیناس در مسیر

از تنوع جانوری اطراف آبشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.