موقعیت جغرافیایی نسبت به رشت:

آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری رشتقراردارد و فاصلهٔ آن تا لاهیجان ۷ کیلومتر میاشد. همچنین از شمال به بندر کیاشهر و به فاصلهٔ ۱۷ کیلومتری قراردارد. این شهر خاک بسیار حاصل‌خیزی نسبت به شهرهای مختلف استان گیلان دارد. رودخانهٔ سفید رود با ارزش، آبرفت‌های خوبی را با خود می‌آورد. به همین دلیل باغ‌های کشاورزی در کنارهٔ سفیدرود در این شهر به وفور دیده می‌شود. یکی از مزیت‌هایی که رودخانهٔ سفید رود به این شهر می‌دهد، عدم سیلاب در این شهر است. زیرا باوجود باران‌های فراوانی که در طول زمستان و پاییز می‌بارد؛ سفیدرود آب‌ها را به سمت خود کشیده و به دریا میریزد.

خانه های روستایی در پاک ساحلی آستانه اشرفیه

پارک ساحلی آستانه اشرفیه:

ورودی شهر آستانه اشرفیه از سمت رشت پس از گذر از پلی که روی رودخانه سفید رود احداث شده به پارک ساحلی آستانه اشرفیه میرسید که محل مناسبی برای تفریح واستراحت مسافرین میباشد. فاصله آستانه اشرفیه تا شهر رشت حدود ۳۵ کیلومتر میباشد.

نمایی از شهر بازی به همره سکو های چادر

در پارک بزرگ ساحلی آستانه اشرفیه اتاقهایی برای اقامت و سکوهایی برای چادر زدن مسافرین وجود دارد,علاوه بر این یک شهر بازی بزرگ در دل خود جای داده و برای رفاه حال مسافرین یاربیکیوهایی در جای جایه پارک قرار داده اند به همرا آلاچیقهای بزرگ و زیبا برای روزهای بارانی.

یه روز سرد پاییزی در پارک ساحلی آستانه اشرفیه

یادمان نرود که درختان تنومندی که در پارک ساحلی آستانه اشرفیه مشاهده میکنید بالغ بر ۱۰۰ سال عمر دارند.
این پارک امنیت بالایی دارد زیرا در آن نگهبانان ۲۴ ساعته حضور دارند.

اگر اهل ماهی گیری با قلاب هستید پس چوبهای ماهی گیری خود را حتما همراه داشته باشید چون همانظور که از اسم این پارک پیداست شما رودخانه سفید رود را در دل پارک و کنار خود میبینید.

پارک ساحلی آستانه اشرفیه

پارک جنگلي صفرابسته:

تونل جنگلی صفرابسته

در مسیر آستانه اشرفیه به کیاشهر پس از گذشت ۱۰ کیلومتر به پارک جنگلی صفرا بسته میرسید که توقف و دیدن از آن خالی از لطف نیست. جالب اینجاست که بدانید شما در آن یک تونل بزرگ میبینید ولی نه آن تونلی که تا کنون دیده اید, بلکه تونلی که پوشیده از درختان سبز و سر به فلک کشیده شده تشکیل شده است. زیبایی این تونل زبان زد خاص و عام میباشد.

طبیعت بکر صفرا بسته

آرامگاه دکتر معین:

دﮐﺘﺮ ﻣﺤﻤﺪ ﻣﻌﯿﻦ ﺻﺎﺣﺐ اﺛﺮ ﻣﻌﺮوف ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻣﻌﯿﻦ که از ﺑﺰرﮔﺎن ﻓﺮﻫﻨﮓ و ادب اﯾﺮان ﻣﻌﺎﺻﺮ است، آرامگاه وی درآستانه اشرفیه در ۳۵ کیلو متری رشت واقع شده. دکتر معین که اولین کسی بود در اﯾﺮان که در رﺷﺘﻪ ادﺑﯿﺎت ﻓﺎرﺳﯽ درﺟﻪ دﮐﺘﺮی اخذ نمود ، ﺑﻨﺎی ﯾﺎدﺑﻮدی ﺑﺮ ﻣﺰارش ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﭼﻨﺪ ﺿﻠﻌﯽ و ﺑﺎ آﺟﺮ و ﻃﺎق ﻫﺎی ﻫﻼﻟﯽ و ﺑﺎمﺳﻔﺎﻟﯿﻦ درست شده است و اﻣﺮوزه سبب ﺑﺎزدﯾﺪ ﮔﺮدﺷﮕﺮان اﯾﺮاﻧﯽ و ﺧﺎرﺟﯽ شده است .

آرامگاه دکتر محمد معین