املش استان گیلان

شهر املش در استان گیلان واقع میباشد ودر ۷۶ کیلومتری رشت قرار دارد. املش یکی از شهرستانهای شرقی گیلان محسوب میشود. اگر ما مبدا شروع سفر را رشت قرار دهیم شما باید از شهرهای کوچ اصفهان و آستانه اشرفیه و لاهیجان ولنگرود به ترتیب گذر کنید تا املش برسید که حدودا ۱٫۵ ساعت راه پیش رو دارید.

نمایی زیبا از املش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

آثار باستانی املش

املش علاوه بر اینکه کوه و جنگل وجلگه وزیباییهای بکر طبیعی را باهم دارد, یک منطقه عجیب هم محسوب میشود زیرا باستان شناسان در آن اشیایی پیدا نمودند که به ۹ قرن قبل از میلاد مسیح مربوط میشود. اشیایی که از املش کشف شده اند هم اکنون در موزه لور فرانسه و موزه نادر مشهد نگهداری میشوند.

ظرف زرین کشف شده در املش http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

اگر علاقمند به خرید صنایع دستی استان گیلان و مواد غذایی ارگانیک هستید اینجا کلیک کنید. www.giltiti.ir

منطقه هلو بن دره شوک

روستای (شوک) بهشت گمشده استان گیلان است. روستای «هلو بن دره» و «رزی گردن» با روستای «شوک»، یک مجموعه واحد را باهم تشکیل می‌دهند. روستای شوک دارای باغ‌های فندق، گردو، به و سیب محلی است . «به» نرم و شیرین این روستا شهرت دارد. از محصولات دیگر روستا، گندم و گل گاوزبان میباشد. به قول محلی‌ها، واژه «شوک» تغییر یافته شه‌وک و شاه‌وک، به معنی محل شاه است. اشکور نیز منطقه‌ای کوهستانی است که تاریخ کهنی دارد و در کتاب‌های اوستا، حدود العالم، تاریخ گیلان و دیلمستان و … از آن یاد شده و این سرزمین را محل اقامت برخی از طوایف اشکانیان می‌دانند. از تفرج‌گاه‌های این منطقه می‌توان به جنگل لولمان (لولمان دامان)، قلعه شهبازی، ‌تپه شاه‌کوه، چند غار که سکونت‌گاه انسان‌های اولیه بودند و همچنین جنگل‌های ذربین نام برد.

مناظر زیبا املش استان گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

منطقه جنگلی خرما در املش استان گیلان

درختان پهن‌برگ جلگه‌ای ازقبیل توسکا، لرک، لیلکی و.. دراین ناحیه وجود دارد. روستاهای جنگلی پراکنده، دامداری سنتی و باغات چای، وجه غالب زندگی انسانی این منطقه‌ میباشد. ناحیه جنگلی خرما به دلیل بکر بودن و تنوع منظره و چشم‌انداز زیبا مسافران بسیاری را به خود جذب نموده است.

منطق خرما در املش استان گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

در میان محله “لیل” در روستای “کلوبون”، امامزاده سید ابراهیم قرار دارد. مکان امام زاده مشرف به رودخانه‌ است. دو درخت قدیمی در محوطه سایه انداختند. آب نوشیدنی، سرویس بهداشتی و قبرستان هم دارد. ارتفاع این مکان به اندازه “شکرکش” است. بعد از لیل علیا جنگل خرما به جاده نزدیک تر می‌شود. گذر به گذر آن تفرجگاه است.

این منطقه دارای جنگل‌های سرسبز انبوه و مناطق شبه جنگلی میباشد. این منطقه توسط یک جاده ماشین رو به طول ۲۹ کیلومتر،  به قسمت جنگلی و بافت روستایی مناطق آغوزچال، بلوردکان میرسد.


منطق خرما در املش استان گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

اگر علاقمند به خرید صنایع دستی استان گیلان و مواد غذایی ارگانیک هستید اینجا کلیک کنید. www.giltiti.ir

میل امام در املش گیلان

میل (برج) اُمام در دهستان امام بخش رانکوه املش قرار دارد . ارتفاع برج در گذشته بیشتر از ۶۷۰ سانتی متر بوده(نزدیک به ۷ متر) . و بخشی از آن تخریب شده و بقایای آن در سطح تپه پراکنده است  و از این برج برای دیده بانی و راهنمایی مسافران  استفاده می کردند.

این قلعه را مردم منطقه به برج امام و آتشکده دوره ساسانی نیز مینامند و در فرهنگ جغرافیای ایران آمده است که در اطراف این میل بقایای اشیا قدیمی از قبیل آجر و سفال مشاهده شده است، . البته بعضی ازقدیمیان محل سینه به سینه به آنها رسیده که این محل آتشکده بوده است.

قلعه میل امام در املش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

قلعه شاه نشین گورج

قلعه شاه نشین گورج یکی از جاذبه‌های تاریخی در سفر به املش است. این قلعه در بین روستای گورج و رودخانه چاکرود واقع شده است، این بنای مستحکم و نظامی بوده است و از نظر دفاعی محکم ساخته شده و دسترسی به آن برای دشمنان تقریبا غیرممکن است. برخی با توجه به سبک معماری آن را متعلق به دوره اسماعیلیان دانسته اند.


قلعه شاه نشین گورج دراملش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

روستای ییلاقی خصیل دشت

دهکده ییلاقی خصیل دشت که در ارتفاع تقریبا ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، منطقه‌ای بکر و یکی از بهترین مناطق در سفر به املش است. مسیر رسیدن به خصیل دشت مناظری زیبا از کوهستان و جنگل و مراتع تجربه‌ای ناب و تازه به مسافرین عزیز میبخشد. برای اقامت نیز مجتمع اقامتی خصیل دشت با امکانات خوب و قابل قبول میتواند پذیرای مهمانان گرامی باشد.

روستای زیبای خصیل دشت در املش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

ساختمان قدیمی عبدالعلی صوفی

عمارت قدیمی عبدالعلی صوفی که در مرکز شهر املش قرار دارد بسیار زیبا و با قدرتی عجیب و غریب در آن , مسافران زیادی را به خود جذب نموده است. درختان کهنسال موجود در حیاط عمارت به خوبی خبر از قدمت این خانه زیبا می‌دهند. در سفر به املش بازدید از این خانه قدیمی تجربه‌ای تکرار نشدنی از سفر در زمان را برای مسافران عزیز رقم میزند.


ساختمان قدیمی عبدالعلی صوفی در املش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

اگر علاقمند به خرید صنایع دستی استان گیلان و مواد غذایی ارگانیک هستید اینجا کلیک کنید. www.giltiti.ir

آبشار سیاه تاش

این آبشار بسیار زیبا طول حدود ۵۰ متر دارد, دیواره های سنگی و جلبکی کوه جلوه طبیعی نابی به آبشار سیاه تاش بخشیده است. در طول سال گردشگران زیادی از این آبشار دیدن میکنند.

آبشار سیاه تاش در املش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

تالاب زربیجار

تالاب زربیجار یکی از زیباترین های گیلان میباشد در فصل بهار تابستان درختان توسکا و نیلوفرهای آبی طوری در تالاب زربیجار خود نمایی میکنند که شما را مجذوب خود میکنند, در ضمن پرنده های مهاجر و حیات وحش دیدنی تالاب زربیجار املش را نمیشود نادیده گرفت.

تالاب زربیجار در املش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

امیدواریم مطلب فوق برای شما مفید بوده باشد.

از آنجایی که پیداست شما دوستتدار شمال کشور هستید, برای خرید محصولات محلی استان گیلان اینجا کلیک کنید یا روی آدرس سایت کلیک کنید. www.giltiti.ir