شهرستان رودبار جنوبی‌ترین، وسیع‌ترین و متنوع‌ترین شهرستان استان گیلان است. مرکز این شهرستان رودبار است. شهرستان رودبار بخاطر داشتن باغ‌های زیتون شهرت دارد.

طبیعت زیبای رودبار http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

باغات زیتون رودبار

زیتون رودبار در ایران و دنیا معروف هست . در رودبار هرکجا که نگا میکنید درخت زیتون میبینید, مراحل برداشت زیتون به اینگونه هست که زیتون بر روی درخت هنوز سفت و سبز رنگ است که برداشت آغاز می‌شود. در روش برداشت سنتی میوۀ شاخه‌های پائین‌تر را با دست می‌چینند و برای تکاندن شاخه‌های بلند با چوب بر شاخه‌ها ضربه می‌زنند تا میوه‌ها بریزد.

زیتون‌های تکانده شده در پای درخت، توسط زنان جمع‌آوری می‌شود و پس از شست‌وشو و خشک کردن، با سنگ به تک تک آن‌ها ضربه می‌زنند و می‌شکنند. این شکستن باعث می‌شود که زهراب زیتون خارج شود. بعد زیتون‌ را چند روز در آب می‌گذارند و آبش را هر روز عوض می‌کنند و سنگ نمک در آبش می‌اندازند و می‌گذارند یکی دوماه در بشکه یا دبه‌های پلاستیکی بخوابد تا تلخی آن گرفته شود. در این مدت زیتون حالت شور و روغنی پیدا می‌کند و آمادۀ عرضه به بازار می‌شود. به هنگام استفاده نیز مقداری ترشی و گلپر به آن می‌افزایند تا طعم‌های اضافی تلخ یا شور آن گرفته شود

www.giltiti.ir

برای خرید زیتون رودبار و محصولات محلی گیلان و صنایع دستی استان گیلان اینجا کلیک کنید یا به آدرس سایت www.giltiti.ir بروید.

آتشفشان درفک رودبار در استان گیلان

رفتن به آتشفشان درفک یک سفر کوتاه پر از جنگل، کوه، غار و کلبه های زیبا میباشد و یکی از دیدنی ‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان گیلان به شمار می آید.هوای درفک نه مانند هوای مرطوب و شرجی و دم کرده‏ گیلان است و نه طبیعت یک دست سرسبز این منطقه. شما در پاییز درفک رنگین کمانی از رنگ ها و مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات تا زیر پای شما می رسند را تجربه میکنید.

طبیعت وحشی و زیبای آتش فشان درفکhttp://giltiti.ir/category/articles/tourism/

از نقاط دیدنی این کوه باید به یخچال درفک اشاره نمود. کاسه درفک به طول ۲ هزار متر و عرض هفتصد متر، بزگترین دهانه آتش‌فشان ایران محسوب میشود در این قسمت دامداران کلبه های ۱۰ الی ۱۵ کلبه سنگی ساخته اند که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آنها است. در گوشه ای دیگر از کاسه درفک یعنی در نزدیکی قله و در پایین دیواره مجاور قله، غاری وجود دارد که در تمام سال برف را در خود نگه داشته و به همین دلیل حکم منبع تامین آب چوپانان منطقه را در تابستان دارد. دهانه این غار وسیع و تنگ است و وارد شدن به آن بدون تجهیزات یخ نوردی عملا امکان پذیر نیست. بنابراین اگر چندان در غارنوردی حرفه ای نیستید یا تجهیزات کافی همراه ندارید، لطفا داخل غار نروید.

کلبه های ساخته شده توسط چوپانان در نوک قله درفک http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

برای خرید زیتون رودبار و محصولات محلی گیلان و صنایع دستی استان گیلان اینجا کلیک کنید یا به آدرس سایت www.giltiti.ir بروید.

سوسن چلچراغ يا سوسن سفيد (روستاي داماش عمارلو) رودبار گیلان

بهشت گیلان را میتوان روستای داماش گیلان دانست با رویش سوسن های سفید بسیار زیبا و دیدنی در این منطقه و دارا بودن چشمه آب معدنی وگوارای داماش. کلا در جهان دو منطقه وجود دارد که درآن سوسن سفید به صورت عمده میروید یکی آذربایجان و دیگری روستای داماش رودبار میباشد. کلا دور این زمین پرگل را فنس کشیده اند و تمامی گلها شماره گذاری شده اند. در این روستا شما از طبیعت چشم نواز و آب و هوای خوش آن لذت میبرید.

گل سوسن در روستای داماش گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

چشمه آب معدنی داماش رودبار گیلان

چشمه آب معدنی داماش رودبار گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

سد منجيل در رودبار گیلان

چشم انداز زیبا در افق این بیکران آبی منظره زیبایی به سد منجیل بر روی رودخانه
بزرگ سفید رود بخشیده است. از یک رو آسیابهای بادی زیبای منجیل و از طرف دیگر باغات زیتون جلوه زیبایی به سد منجیل بخشیده که هر آدمی را محو تماشی خود میکند. شهر رودبار در ۷۰ کیلومتری رشت و با ۳۰۰۰ سال قدمت دارای ۲۵۰۰ کیلومتر وسعت میباشد.

سد منجیل رودبار گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

تالاب سياهرود

چشم انداز بکر و طبیعت ناب سیاهرود سبب شده تا سالانه گردشگران فراوانی به منطقه سیاهرود رودبار سرازیر شوند و از این منطقه بکر دیدن کنند. تالاب سیاهرود رودبار در امتداد رودخانه سفید میباشد و در ادامه رودخانه به شاخه ای به نام سیاهرود تقسیم میشود که در کنار آن پارک جنگلی میرزا کوچک خان قرار دارد که محل مناسبی برای استراحت میباشد.

تالاب زیبای سیاهرود رودبارhttp://giltiti.ir/category/articles/tourism/

برای خرید زیتون رودبار و محصولات محلی گیلان و صنایع دستی استان گیلان اینجا کلیک کنید یا به آدرس سایت www.giltiti.ir بروید.

سد تاریک

این سد در جنوب شهر رشت و در حد فاصل شهر‌های رستم آباد و امام زاده هاشم هست که در سال هزار و سیصد و چهل و هفت بر روی رودخانه سپیدرود احداث شده و نوع این سد بتونی – خاکی بوده که ارتفاع آن حدود بیست و دو متر است. حجم این صدنیز پنج ملیون متر مکعب میباشد.

سد تاریک رودبار گیلان http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

درخت سرو هرزويل رودبار گیلان

جالب است بدانید درخت سرو بزرگی به قدمتی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ سال در منطقه هرزویل رودبار جود دارد که ناصردین شاه هم در سفرهای خود از آن یاد کرده است. اهالی این منطقه این درخت تنومند وبزرگ را نظرکرده میدانند. وباید به آنجا سفر کرد و از آنها اطلاعاتی در مورد این درخت عجیب گرفت.

درخت سرو هرزويل رودبارhttp://giltiti.ir/category/articles/tourism/

دهکده ییلاقی سلانسر رودبار

دهکده ییلاقی سلانسر به سمت ضلع غربی مشرف به دره سفید رود تداوم یافته است و وجود هوای بسیار مطلوب و باد ملایم برخاسته از دل جلگه های سبز گیلان گرد و غبار افسردگی و خستگی را از چهره هر مسافری می رباید، تابستان های بسیار خنک و ارتفاع زیاد و طبیعت همیشه مه گرفته از زیبایی های دیگر دهکده ییلاقی سلانسر میباشد.

دهکده ییلاقی سلانسر http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

چشمه آبگرم لویه رودبار

ازرودبار دو کیلومتر به سمت شمال که می روید، نام لویه را بر تابلوهای راه میبینید و برای لذت بردن از چشمه های آب گرم و رهایی از دردهای مفصلی و باقی خواص میتوانید درآن آب تنی کنید و رایگان از این طبیعت بکر و ارزشمند استفاده کنید.

چشمه آب گرم لویه رودبار http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

برای خرید زیتون رودبار و محصولات محلی گیلان و صنایع دستی استان گیلان اینجا کلیک کنید یا به آدرس سایت www.giltiti.ir بروید.

چشمه آب معدني سنگ رود

چشمه آب معدنی سنگ رود درودبار قرار دارد. متاسفانه چشمه آب معدنی سنگرود متروک مانده و احتمالا در سال‌های آینده چیزی جز نام از آن باقی نخواهدماندچشمه در مداوای رماتیسم، ناراحتی‌های استخوانی و همچنین بیماری‌های پوستی موثر میباشد

چشمه آب معدنی سنگ رودhttp://giltiti.ir/category/articles/tourism/

دهکده ییلاقی بره سر رودبار

دریاچه بره سرارتفاع۱۲۵۰ متری از سطح دریا و در فاصله ی ۵۵ کیلومتری از شهرستان رودبار قرار گرفته است.
این زیبایی حاصل خشم زمین و زلزله ای است که در گذشته رخ داده است.
آب دریاچه نیز از چشمه های زیرزمینی و آب های جاری در کوهستان های اطراف تامین می شود.
وسعت آن ۴ هکتار است و عمق آن به صد متر نیز می رسد.

دهکده ییلاقی بره سر رودبار http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

دریاچه ویستان ، مهمترین جاذبه ای که برای ارائه دارد ، بکر بودن و سکوت بی نظیر اش است.
این دریاچه فاقد هر گونه امکانات رفاهی است ، اما همین مورد به اضافه سخت بودن مسیر دسترسی به آن ، باعث شده است تا اطراف دریاچه همچنان پاک و دست نخورده باقی بماند و این شاید به نفع نطقه باشد.
اما شما می توانید در مراتع پیاده روی کنید ، در دریاچه ماهیگیری نیز ، در مجاورت آن چادر خود را برپا کنید .
بره سر به خاطر داشتن علفزارها و گیاهان متنوعی که دارد ، دامداری و زنبور داری در آن رواج دارد.

بنابراین جز لذت بردن از طبیعت ، می توانید از این منطقه عسل و لبنیات تازه را هم به عنوان سوغات با خود ببرید.

دریاچه بره سر رودبار http://giltiti.ir/category/articles/tourism/

امید واریم مطلب فوق برای شما مفید بوده باشد.

برای خرید زیتون رودبار و محصولات محلی گیلان و صنایع دستی استان گیلان اینجا کلیک کنید یا به آدرس سایت www.giltiti.ir بروید.

www.giltiti.ir